Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Usługi » Auta firmowe – rodzaj umowy a VAT i koszt uzyskania przychodu

Auta firmowe – rodzaj umowy a VAT i koszt uzyskania przychodu

Auta firmowe - rodzaj umowy a VAT i koszt uzyskania przychodu

Prawie każda firma wykorzystuje samochody do celów biznesowych. Kupując auto firmowe, można potraktować je jako koszt uzyskania przychodu, tak samo, jak wydatki związane z jego eksploatacją. Należy jednak pamiętać że to, w jaki sposób auto zostało kupione, jak jest wykorzystywane oraz to, jakie było miejsce, w którym zostało nabyte wpływa na związane z nim opłaty. Jak i gdzie kupić auta firmowe?

W jaki sposób zakupić samochód?

Jest kilka form nabycia pojazdu. Auto do firmy można kupić:

  • na fakturę VAT 23%,
  • na fakturę marżę,
  • poprzez umowę kupna-sprzedaży.

W zależności od umowy nieco inaczej będzie wyglądać kwestia VAT. W przypadku czynnych podatników VAT najkorzystniejszą opcją jest zakup auta na fakturę 23%. W takiej sytuacji przedsiębiorca może odliczyć nawet do 100% z podatku VAT. W większości przypadków będzie to jednak do 50%, gdzie pozostałą część można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W praktyce uzyskanie faktury VAT 23%, oznacza konieczność nabycia nowego pojazdu w salonie samochodowym.

W przypadku faktury marży, którą można uzyskać kupując samochód w autokomisie, sytuacja wygląda całkiem inaczej. Główną zaletą jest to, że nabywca pojazdu płaci mniejszy VAT, aniżeli ten przy fakturze na 23%. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca nie ma możliwości jego odliczenia. W praktyce podatek VAT, naliczany od marży, jest opłacany przez sprzedawcę samochodu. Warto jednak mieć na uwadze, że kupując auto na fakturę marżę, przedsiębiorca może uznać całą kwotę za koszt uzyskania przychodu.

Jednak wielu właścicieli firm nie chce korzystać z oferty komisu samochodowego. Wolą nabyć samochód od osoby prywatnej. W takiej sytuacji podpisywana jest umowa kupna-sprzedaży. Sama umowa jest zawierana na osobę fizyczną, ale nabywca, poprzez oświadczenie, może włączyć nabyty pojazd do majątku firmy. W takiej sytuacji koszt nabycia auta może być, zgodnie z zasadami amortyzacji, stopniowo rozliczany w kosztach. Nie da się ukryć, że transakcja w sprawdzonym komisie, salonie jest dużo pewniejsza. Wiele podmiotów sprzedających pojazdy udziela gwarancji na zakupione samochody.

Kupno auta – gotówka czy kredyt?

Oczywiście najwygodniejszym i najtańszym sposobem na nabycie auta, jest zrobienie tego za gotówkę. Nie każdy przedsiębiorca może jednak zakupić pojazd w ten sposób. W przypadku wsparcia ze strony banku można liczyć na kredyt na samochód lub na kredyt obrotowy, czyli na dowolny cel. Należy jednak pamiętać, że kwestia amortyzacji samochodu będzie uzależniona od statusu własności. Jeżeli chodzi o odsetki od kosztów kredytu, to mogą być one uznane za koszt dla firmy. Dzieje się tak jednak wyłącznie, gdy pojazd jest włączony do majątku przedsiębiorstwa! Co więcej, kosztem dla przedsiębiorcy są same odsetki, a nie rata kapitałowa. Warto pamiętać, że przed zakupem auta w obojętnie w jakiej formie, należy odwiedzić stację kontroli pojazdów.

Dowiedz się więcej o zabudowie Hilux w Toyocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *