Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Usługi » Wczasy pod gruszą kwota 2021 – czy wystarczy na wyjazd na urlop?

Wczasy pod gruszą kwota 2021 – czy wystarczy na wyjazd na urlop?

Wczasy pod gruszą - kwota za rok 2021

Pracodawcy bardzo często oferują swoim pracownikom tak zwane „wczasy pod gruszą”. Są to dodatkowe pieniądze wypłacane na urlop. Czy każda firma jest zobowiązana je wypłacać? Jakie są kryteria, aby otrzymać to dofinansowanie? Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Postaramy się przybliżyć te zagadnienia.

Prawo do odpoczynku

Wczasy pod gruszą, co to jest? Takie pytanie bardzo często zadają sobie młodzi pracownicy, którzy jeszcze nie mieli okazji skorzystać z tego dofinansowania. W każdym zakładzie pracy powinien być stworzony regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Właśnie tam pracownicy powinni poszukiwać informacji na temat wczasów pod gruszą. Kwota może, a nawet powinna różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji pracownika. Zazwyczaj trzeba zadeklarować dochód na członka rodziny. Jeśli ktoś nie chce tego zrobić, może skutkować to odmową wypłaty świadczenia.

W regulaminie powinna zostać określona częstotliwość wypłaty dofinansowania. Kodeks Pracy jasno mówi,  że każdy pracownik w Polsce ma prawo do 14-dniowego nieprzerwanego odpoczynku, czyli ma obowiązek w ciągu roku wziąć urlop, który sprawi, że przez 14 dni nie będzie go w pracy. Pracodawca musi zatroszczyć się o taką organizację pracy, aby udzielenie tego urlopu było możliwe wszystkim pracownikom. Szczególnie w firmach produkcyjnych jest to duże przedsięwzięcie, ale prawo pracy nie pozostawia tutaj żadnych wątpliwości. Pieniądze należą się niezależnie od tego, czy:

  •  pracownik wyjeżdża na zorganizowaną wycieczkę lub wczasy,
  •  pracownik wyjeżdża gdzieś na własną rękę,
  •  wakacje odbędą się w Polsce albo za granicą,
  •  pracownik zostaje w domu.

Motywacja pozapłacowa

Wczasy pod gruszą kwota 2021 nie jest wskazana w Kodeksie Pracy. Każda firma ma swój własny budżet na świadczenia socjalne. Jest to związane z odpisem na fundusz socjalny. Aby otrzymać dofinansowanie, pracownik musi wypełnić wniosek na wczasy pod gruszą. Nie jest to świadczenie wypłacane automatycznie, trzeba się o nie postarać i wykazać inicjatywę. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy zorientowali się, jakie przywileje i benefity występują w konkretnej firmie i w jaki sposób się o nie starać. Wczasy pod gruszą są pewnego rodzaju zachętą i motywacją dla pracowników.

Udowodniono już, że zatrudnieni ludzie potrzebują także bodźców pozapłacowych, aby poczuli się związani z firmą, lojalnie wykonywali swoje obowiązki. Dlatego też niektóre firmy prześcigają się w pomysłach. Popularne są tak zwane owocowe środy, czyli oferowanie pracownikom owoców bez limitu w wybranym dniu tygodnia, pracodawcy często zapewniają też karnet na siłownię i prywatny pakiet medyczny. Bardzo często formalną stroną funkcjonowania firmy zajmuje się podmiot zewnętrzny, który jest także odpowiedzialny za fundusz socjalny. Księgowy Gliwice oferuje kompleksową obsługę rachunkową i podatkową.

Dowiedz się jak dobra księgowa pomoże Tobie w kwesii emerytur kapitałowych.

8 komentarzy do “Wczasy pod gruszą kwota 2021 – czy wystarczy na wyjazd na urlop?”

  1. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  2. By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

  3. Tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom i nie spoczywaj na laurach, a zasięg Twojego bloga z pewnością jeszcze wzrośnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *