Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Budownictwo » Płyty dachowe – doskonale rozwiązania

Płyty dachowe – doskonale rozwiązania

Każdy doskonale wie, jakie są podstawowe elementy budowlane, które pozwalają postawić dom lub też innego typu budowle typu halę produkcyjną. Jak się jednak okazuje, zaskakująco mało osób zdaje sobie sprawę z tego, czym są płyty dachowe, które przecież w wielu przypadkach stanowią podstawę wyżej wymienionych rodzajów budowli. Warto się więc nieco o tym dowiedzieć, aby w razie samodzielnego stawiania budynku, można było dobrze dokonać wyboru poszczególnych jego elementów.

Odmiany płyt dachowych

Płyta dachowa to element konstrukcyjny, który wykonany jest z dwóch połączonych ze sobą warstw blachy. Z tego też powodu często płyty tego rodzaju nazywane są także warstwowymi. Kluczowym elementem nie jest tu jednak blacha, lecz część wewnętrzna nazywana rdzeniem. To właśnie od rdzenia zależy to, jakimi konkretnie właściwościami charakteryzować się będzie dany model płyty dachowej.
Każda płyta tego rodzaju cechuje się dość dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na niekorzystne działania warunków atmosferycznych. Możliwe jest to dzięki pokryciu blachy specjalnymi preparatami ochronnymi, które daje jej ochronę przed zimnem, silnym słońcem czy też śniegiem. Kluczową sprawą jest jednak to, z czego wykonany będzie rdzeń takiej płyty. Na rynku wyróżnić można modele zrobione z:

– wełny mineralnej,
– styropianu,
– poliuretanu.

Czym się poszczególne modele pomiędzy sobą różnią? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że wełna mineralna powoduje doskonałe ocieplenie, lecz również pozwala powietrzu swobodnie przepływać, więc nie dochodzi do powstawania pleśni lub grzybów.
Z drugiej strony rdzeń zrobiony ze styropianu przyczynia się do dobrego wygłuszenia, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a także jest zwyczajnie tani i lekki.
Na koniec pozostaje płyta z rdzeniem zrobionym z poliuretanu. W tym wypadku ma się model, który daje rewelacyjną ochronę przed wysoką temperaturą, a także przed ogniem.

Gdzie wykorzystywane są płyty dachowe?

Skoro już wiadomo, czym są takie płyty, warto się teraz dowiedzieć, gdzie mogą być wykorzystywane. Wiele osób będzie zapewne spodziewało się, że głównym miejscem, gdzie się używa takiego elementu są różnego rodzaju hale produkcyjne magazynowe. To prawda, często można spotkać płyt w takich konstrukcjach, lecz oprócz tego stosuje się je powszechnie w halach sportowych, chłodniach, warsztatach samochodowych czy też w sklepach wielkopowierzchniowych. Mało tego, coraz częściej płyty tego rodzaju używane są także do budowy domów jednorodzinnych.

https://www.kingspansklep.pl/kategoria/dachowe-plyty-warstwowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *