Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Usługi » Ile kosztuje obsługa księgowa?

Ile kosztuje obsługa księgowa?

ile kosztuje księgowa

Każdy przedsiębiorca, bez względu na wielkość firmy, ma obowiązek rozliczać się z państwem ze swojej działalności gospodarczej. Odprowadza składki do ZUS, płaci podatek VAT i dochodowy. Jest to czasochłonne, dlatego większość firm zadanie to przekazuje podmiotowi zewnętrznemu. Ile kosztuje księgowa?

Dlaczego, warto zlecić obsługę księgową firmie zewnętrznej?

Zadaniem przedsiębiorcy jest zapewnienie firmie stałego rozwoju poprzez szukanie nowych klientów, rozszerzanie rynku zbytu, podpisywanie korzystnych kontraktów. Nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, właściciel nie ma czasu na prowadzenie księgowości.

Najważniejszym jednak argumentem przemawiającym za zewnętrzną obsługą księgową jest ciągle zmieniające się prawo podatkowe. Nie tylko trzeba nadążyć za tymi zmianami, należy je także prawidłowo zinterpretować i wdrożyć. Odpowiedzialność za to ponosi biuro rachunkowe. Przedsiębiorca musi dostarczyć wszystkie dokumenty. Księgowość Gliwice to dobry wybór.

Ile kosztuje księgowa?

Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ na cenę wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim zakres usług księgowych. Może on obejmować tylko samą księgowość, ale dodatkowo także obsługę płacowo-kadrową pracowników.

Najczęściej koszt obsługi ustalany jest indywidualnie i obejmuje:

  • prowadzenie KPiR lub księgi handlowej,
  • wprowadzenie określonej ilości faktur i rachunków,
  • rozliczanie pracowników,
  • przygotowywanie dokumentacji pracowniczej,
  • wysyłanie rozliczeń do ZUS i US.

A konkretnie księgowa – ile kosztuje? W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej koszt obsługi księgowej najczęściej nie przekracza 200 zł miesięcznie. Obejmuje prowadzenie KPiR, ewidencję ryczałtową, rozliczenie podatku VAT i dochodowego, deklaracje do ZUS, rozliczenie 2-3 pracowników, wprowadzenie 20-30 dokumentów, sporządzenie JPK. W przypadku przekroczenia określonej liczby dokumentów doliczana jest dodatkowa opłata za każdy dokument.  Ile kosztuje usługa księgowa w przypadku ksiąg handlowych? Ze względu na znacznie większą pracochłonność, prowadzenie ksiąg handlowych jest droższe i zaczyna się od kwoty 500 zł.

Nawet duże firmy coraz częściej decydują się na zlecenie obsługi księgowej firmom zewnętrznym, jest to znacznie tańsza opcja niż zatrudnienie księgowej na etacie.

Wybierając biuro rachunkowe, należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem usług oraz doświadczeniem. Dobre biuro rachunkowe Gliwice to nie tylko księgowość, ale także profesjonalne doradztwo, które pozwala na zoptymalizowanie kosztów w firmie i zmniejszenie zobowiązań podatkowych.

Dowiedz się więcej o programach księgowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *