Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Finanse » Zakładanie działalności gospodarczej – od czego zacząć?

Zakładanie działalności gospodarczej – od czego zacząć?

zakładanie działalności godspodarczej

Założenie działalności gospodarczej wydaje się prostym zadaniem. Z formalnego punktu widzenia sprowadza się ono do wypełnienia kilku formularzy w internecie. Jednak podczas wypełnienia tych formularzy musimy zmierzyć się z pytaniami, na które możemy nie znaleźć łatwo odpowiedzi. Jak się zabrać do zakładania działalności gospodarczej? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas prowadzenia działalności? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Wymagania formalne przy zakładaniu działalności

Zaplanowanie działalności gospodarczej nie sprowadza się wyłącznie do sporządzenia ciekawego biznes planu. Jest to tylko pierwszy krok na drodze do własnego biznesu. W praktyce musimy dopełnić wiele wymagań formalnych. Pierwszym z nich jest wybranie formy prawnej prowadzonej działalności. W przypadku, kiedy będziemy pracować samodzielnie decyzja wydaje się prosta. Współpraca ze wspólnikiem wymaga jednak wybrania innej formy niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Równie ważną decyzją jest wybór sposobu, w jaki będzie opodatkowana nasza firma. W każdym z dostępnych rozwiązań możemy mieć do czynienia z różnymi stawkami, terminami i formalnościami. Warto więc przed założeniem działalności gospodarczej skonsultować się z księgową.

Wybór dobrej księgowej

Dobra księgowa ma znaczącą przewagę nad internetowymi aplikacjami do księgowania. Doświadczenie księgowej pozwoli na rozliczanie prowadzonej działalności w sposób, który będzie najbardziej korzystny dla naszej firmy. Jak znaleźć doświadczoną księgową? Ważnym czynnikiem jest miasto, w którym szukamy księgowej. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość szybkiego osobistego kontaktu z biurem rachunkowym. Dlatego dobrze, żeby biuro rachunkowe miało siedzibę w miejscu, w którym prowadzimy działalność. Pierwszym krokiem może być wpisanie do wyszukiwarki internetowa poszukiwanej profesji wraz z towarzyszącym miastem, np. Księgowa Gliwice. Wówczas wyświetli się nam mapa, na której zaznaczone będą biura rachunkowe w najbliższej okolicy. Każde biuro rachunkowe będzie miało podane dane kontaktowe wraz z adresem strony internetowej.

Prowadzenie księgowości w firmie to nie tylko wypełnianie formularzy i tabelek. Księgowość musi być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Właściciel firmy często nie ma dostatecznie dużo czasu na to, żeby śledzić wszystkie zmiany w przepisach. Aplikacja księgowa również może o wszystkich wymaganiach prawnych informować w sposób nieczytelny i mało intuicyjny. Dlatego współpraca z doświadczoną księgową może się tylko opłacić i przełożyć się na zwiększony spokój prowadzenia biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *