Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Usługi » Czy pobyt w domu opieki można odliczyć od podatku?

Czy pobyt w domu opieki można odliczyć od podatku?

Czy pobyt w domu opieki można odliczyć od podatku

Społeczeństwo szybko się starzeje, jest coraz więcej seniorów, którzy wymagają całodobowej opieki. Nie zawsze najbliższa rodzina jest w stanie zapewnić taką pomoc. Dlatego bardzo dużo osób korzysta z domów opieki. Ile taki pobyt kosztuje i kto może skorzystać? Czy pobyt w domu opieki można odliczyć od podatku?

Domy opieki – dla kogo są przeznaczone?

Istnieją domy opieki prywatne i państwowe. Przeznaczone są one dla osób, które nie radzą sobie w codziennym życiu. Nie mają także wsparcia ze strony najbliższych bądź wymagają profesjonalnej opieki. Ośrodki te stworzone zostały z myślą o każdej osobie, która samodzielnie nie jest w stanie funkcjonować. Kto może skorzystać z takich usług? Przede wszystkim:

  • osoby starsze, które mają problemy zdrowotne np. z poruszaniem się,
  • osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi,
  • osoby młode, które są przykute do łóżka lub niepełnosprawne umysłowo,
  • osoby, które nie poruszają się samodzielnie i wymagają całodobowej opieki.

Ile kosztuje pobyt w domu opieki?

Ceny kształtują się różnorodnie. W państwowych ośrodkach miesięczny pobyt kosztuje od 2500 złotych do 3500 złotych. W prywatnych placówkach ceny są uwarunkowane standardem, jaki panuje w domu opieki. Najtańsze placówki można już znaleźć za 1800 złotych, a w niektórych domach najtańszy pobyt wynosi 5000 złotych. Dodatkowo należy sprawdzić, czy dana placówka pobiera opłaty za rehabilitację lub wizyty lekarskie.

Jak wybrać dobry dom opieki?

Wybór odpowiedniego ośrodka należy bardzo dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wygląd budynku i otoczenie. Czy jest to przyjazne miejsce dla seniora? Czy dom opieki dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowniczą oraz jaki sprzęt znajduje się w ośrodku? Istotną kwestią jest także jakość podawanych posiłków oraz zapewnienie opieki medycznej. Dobry dom opieki powinien posiadać szeroką ofertę rehabilitacyjną oraz terapię zajęciową. Przed wyborem domu opieki należy zapoznać się z komentarzami zamieszczonymi w Internecie oraz udać się do placówki i się rozejrzeć. Jaki panuje tam klimat i czy atmosfera jest przyjazna.

Odliczenia od podatku za pobyt w domu opieki

Wybór ośrodka jest bardzo istotny, ale często też kosztowny. Odliczenia od podatku za pobyt w domu opieki nie uprawniają do ulgi rehabilitacyjnej. Dom opieki jest placówką, która nie udziela świadczeń zdrowotnych. Jego zadaniem jest zapewnienie usług opiekuńczych i bytowych. Warunki skorzystania z odliczeń od podatku określone są w ustawie o PIT w art. 26 ust. 7a. Artykuł ten mówi, że dom opieki nie jest zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym. Dotyczy to zarówno ośrodków prywatnych, jak również państwowych. Prywatny dom opieki Warszawa to miejsce, które zapewnia nie tylko spokojną starość, dobrą opiekę fachowców, rehabilitację, ale także rodzinną atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *